Biokrby – výber

Oheň horiaci v krbe navodzoval vždy dojem pohody, pokoja, tepla a útulnosti. Nie každý si však klasický krb môže dovoliť. Často to nedovoľuje nosnosť stropov a tiež chýbajúci komín. Dnes však môžeme klasický krb nahradiť bio krbom.

Čo je bio krb?

Bio krb je ekologický krb, ktorý nezaťažuje životné prostredie a nezväčšuje Vašu ekologickú stopu. ak znie správna definícia. Tá toho však veľa nehovorí, snáď len to, že ide naozaj o ekologickej ohrievač.

Bio krby, ekologické krbové vložky alebo tiež krby bez komínov, ktoré spaľujú špeciálny biolieh a ktoré horia krásnym, prirodzene vypadajúcim žltým ohňom, sú novodobou náhradou klasických krbov. Tieto krby je vďaka ich prevedeniu možné inštalovať aj do malých priestorov. Vyrábajú sa v mnohých typoch a tak sú vhodným moderným doplnkom nielen do domov, ale aj do panelových bytov, kancelárií, reštaurácií, hotelov, predajných priestorov alebo iných reprezentatívnych miestností.

Bio krby – online obchod

Bio krby sú ponúkané skôr na internete v on-line obchodoch než v kamenných predajniach. Je to zrejme tým, že ide naozaj o novinku a v on-line predajniach možno krásne predviesť rôzne varianty bio krbov, možnosti ich umiestnenia a tiež tu väčšinou nájdeme dôkladný popis funkcie a prevádzky bio krbov. Stránky predajní mávajú väčšinou fotogalériu kde si môžete prehliadnuť fotografie už umiestnených krbov,novinky a tiež postup, ako bio krb nainštalovať do miestnosti. Často sú tu aj rady, ktoré Vám uľahčia nielen rozhodnutie o kúpe bio krbu, ale pomôžu Vám neskôr s jeho prevádzkou. Bio krby nemusia mať nutne len moderný dizajn, ale môžu mať napríklad aj rustikálny tvar.

MBTerm-krby s.r.o.

Máte záujem o biokrby či krby tej najvyššej kvality? Obráťte sa na firmu MBTerm. Firma sa zaoberá veľkoobchodnou činnosťou, dodávkami tovaru do firiem a obchodov a maloobchodným internetovým predajom po celej republike. Okrem toho sú priamymi dovozcami krbových vložiek a komínových systémov zo zahraničia a najväčším importérom a distribútorom krbových vložiek Kratki v SR za rok 2009 a 2010. Čo sa týka doplnkov, sú tiež distribútormi bioliehov do krbov, dovozcami antikorových komínových systémov a ku všetkému sú držiteľmi certifikátu QMS ISO 9001. Z ich širokej ponuky si určite vyberie aj ten najnáročnejší zákazník.

Firma je tiež: výhradný importér luxusných krbov KFDesign v ČR a výhradný importér amerických kachlí Vermont Castings v ČR.

Navštíviť priamo firmu MBTERM môžete na adrese Konská 153, Třinec alebo kontaktujte pána Blažka a to na tel. č. 774 360 045 či 558 360 044 popr. emailom na mbterm@email.cz

Kachle a krby VERMONT CASTINGS

Kachle a krby tejto americkej firmy sú to najkvalitnejšie čo môžete na trhu nájsť. Majú buď nekatalytický alebo katalytický systém spaľovania, pričom každý z nich má svoje klady, ktoré oceníte pri každodennom užívaní. Než si kachle či krb tejto firmy objednáte, kontaktujte autorizovaného predajcu a nechajte si kachle predviesť. Navyše Vám určite ochotne a radi pomôžu s výberom a poskytnú odborné informácie a rady, ktorý krb bude ideálny práve pre Vás.

Tieto kachle majú vysokú výhrevnosť a dokonalý systém dohorievania, teda využívajú všetku možnú energiu na výrobu väčšieho množstva tepla bez zvýšenia spotreby. Drevo do kachlí navyše pridávate zhora, teda môžete zabudnúť na iskry a vypadávajúci popol, čo je najkomfortnejší systém prikladania. Okrem tohto môžete tiež zabudnúť na lopatku na popol, pretože vstavaný rošt a popolník u väčšiny modelov minimalizuje vznik nečistôt spojených s odstraňovaním popola.

Krby KFDesign

Krby od firmy KFDesign sú pre zmenu to najštýlovejšie čo môžete svojmu interiéru ponúknuť, avšak stále pod podmienkou vysokej kvality. Surový betón, kameň, drevo, keramika, sadra, sklo a oceľ, to sú materiály, v ktorých spoločnosti a takmer asketickej úprave vyzerá oheň najlepšie a napriek tomu sú stále funkčné a bezpečné. Navyše na krby od tejto značky nepotrebujete byt či dom obrovských rozmerov, majú riešenie aj pre menšie interiéry, kedy však krb svojou originalitou stále vyniká. Vo väčších priestoroch potom môžete využiť originálne krby, ktoré firma ponúka, ako napríklad presklený krb, kde je možné oheň sledovať z oboch strán, čo vytvára efekt "ohnivej steny", pridáva ohňu na hĺbke a pripraví Vám nezabudnuteľný zážitok.

Z akého materiálu sa bio krby vyrábajú?

Väčšinou ide o vysoko kvalitný materiál ako je tvrdené sklo, kameň, oceľ a niektoré druhy dreva. Všetky tieto materiály sa medzi sebou kombinujú, či už v modernom dizajne alebo v klasickom prevedení. Žiadny zbio krbov nepotrebuje komín, možno ho teda umiestniť kamkoľvek. Dokonca môžu byť tieto krby umiestnené tak v interiéri, ako aj v exteriéri.

Koľko tepla vydáva bio krb?

Bio krbom miestnosť nemožno plne vykúriť Ide hlavne o dekoratívny a estetický prvok miestnosti, ktorý pokiaľ v ňom horí, navodzuje veľmi príjemný, upokojujúci, hrejivý pocit. Vzhľadom na to, že za jednu hodinu horenia vytvorí cca 7,1 kWh tepla, môžeme ho považovať len za doplnok k existujúcemu kúreniu.

Ako bio krb funguje?

V bio krbe sa na horenie používa bio lieh, ktorý sa vyrába iba z prírodných rastlinných materiálov ako je kukurica, melasa, alebo napríklad zemiaky. Ide o čisto prírodný produkt, ktorý je špeciálne vyrábaný pre krby, je opakovateľne čistený a filtrovaný a je nepoužiteľný pre iné spotrebné použitie. Bio lieh horí v boxoch, ktoré sú vo vnútri krbového telesa. Keďže nedymí ani nevytvára splodiny, nepotrebuje krb žiadny komín. Jedinou údržbou je umytie boxov, ktoré vyhoreli, pod tečúcou vodou. Potom sa znova naplnia a môžu sa opäť zapáliť. Ak si vyberieme väčší typ bio krbu, je vhodnejšie zvoliť typ krbu s horákom s plynulým otváraním, kde sa dá horenie regulovať. Je to vhodné aj napriek tomu, že bio krb vydáva len minimálne teplo.

Spotreba bio liehu v ekologickom krbe sa pohybuje okolo 1 litra na cca 2 – 3 hodiny, záleží však na výkone krbu.

Je spaľovanie bio liehu škodlivé?

Horenie bio liehu nie je vôbec škodlivé. Nie je teda potrebné obávať sa o zdravie ľudí ani zvieracích miláčikov zdržujúcich sa v miestnosti. Pri horení nevznikajú totiž žiadne nebezpečné výpary ani látky, ale iba sa uvoľňuje vodná para a oxid uhličitý. Obe tieto látky vydychuje aj človek. Napriek tomu sa odporúča časté vetranie, rovnako ako pri varení v kuchyni. V miestnosti, kde je bio krb umiestnený sa odporúča aj pestovanie živých kvetov, ktoré dokážu čistiť vzduch.

Prednosti bio krbov

Prednosti bio krbov sú:

 • Pri inštalácii nie sú potrebné stavebné úpravy
 • Prevádzka s minimálnou obsluhou
 • Čistota pri horení, žiadny prach a popol
 • V jarnom a jesennom období možno veľmi dobre zvlažiť miestnosť
 • Zápory bio krbov

  Zápory bio krbov sú:

 • Nízky tepelný výkon
 • Nemožnosť použiť bio krb ako jediný zdroj tepla, vždy je nutná kombinácia s inými tepelnými zdrojmi
 • Špeciálne palivo na prevádzku
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Klasický krb alebo bio krb

  Klasický krb možno využiť aj ako jediný zdroj tepla, záleží samozrejme aj na prevedení krbu. Teplo vydávané z klasického krbu krásne hreje, pri horení je počuť príjemný praskot dreva.

  Nevýhodou oproti bio krbu určite je nutnosť väčšieho upratovania, obzvlášť pri čistení krbu. Tiež sú pri zakúpení klasického krbu potrebné určité stavebné úpravy, ktorých cena nie je zanedbateľná. Navyše klasický krb musíme nechať dvakrát za rok skontrolovať kominárom. Táto povinnosť vyplýva zo zákona.

  Bio krb má oproti klasickému krbu úplne čistú prevádzku, žiadny popol ani prach v miestnosti. Možno ho namontovať bez akýchkoľvek stavebných úprav, dokonca ho možno aj postaviť na stolík. Nie sú potrebné žiadne kontroly ani väčšia údržba. Bio krby sú takmer bezúdržbové.

  Ich nevýhodou oproti klasickému krbu je nízka tepelná pohoda. Bez klasického kúrenia sa bio krb nezaobíde. Ide naozaj viac-menej o moderný doplnok interiéru alebo exteriéru.

  Aké bio krby na trhu nájdeme? ?

  Bio krby majú veľmi rozsiahlu škálu prevedení. Nemontujú sa len na stenu, ale môžeme ich aj postaviť do priestoru, ako napríklad fontánku.

  Druhy bio krbov:

 • Stolné bio krby – majú štvorhranný alebo guľatý tvar, dajú sa postaviť na stôl alebo na zem, podľa vybranej veľkosti. Ich cena sa pohybuje od 1 500 korún.
 • Priestorové bio krby – stavajú sa na podlahu, vzhľadom pripomínajú akvárium. Väčšinou majú tvar obdĺžnika, nájdeme však aj tvar trojuholníka a kruhový. Zaujímavosťou u priestorových krbov je plávajúci bio krb, možno ho zapáliť a nechať plávať napríklad na jazierku. Cena týchto bio krbov začína od dvoch tisíc korún.
 • Nástenné bio krby – vyrábajú sa v prevedení so sklom, antikorom a potom v ponuke nájdeme nástenné bio krby klasické a dizajnové. Tieto krby sa montujú na stenu a ich cena sa odvíja od sumy 1 500 korún.
 • Rohové bio krby – ako už názov napovedá, staviame do rohu a cena je od 5 000 korún.

  K bio krbom je ponúkané aj príslušenstvo v podobe keramického dreva, ktoré znásobí pocit naozajstného horenia.

  Na čo si dať pri bio krbe pozor

  Ak sa Vám pri nalievaní bio liehu do nádržky v krbe podarí lieh rozliať, nikdy krb nezapaľujte. Najskôr je nutné poliate časti krbu očistiť. Taktiež nikdy nedolievajte bio lieh do nádržiek v krbe, ak krb ešte horí. A to ani napriek tomu, že bio krb je možné veľmi ľahko uhasiť.